Kilenc évvel ezelőtt gyülekezetünk akkori vezetőségének a kezdeményezésére létrehoztunk egy egyesületet, mely a SÁNDORHOMOKI PRO AMMOS EGYESÜLET nevet viseli. A szándék az volt, hogy intézményes keretek között, a faluközösségünk fejlődése érdekében tudjunk pályázni, s a megnyert összegeket célszerűen és megfelelően a helyi közösség javára felhasználni. Így oktattuk a gyermekeinket néptáncra, fiúkat faragni tanítottuk, a lányok gobleneztek, vagy kipróbálhatták kézügyességüket makett épületek elkészítésében is. A nagyobb korosztálynak különböző tematikájú táborokat szerveztünk., míg a felnőtt generációnak képzéseket, bemutatókat tartottunk mezőgazdálkodás és egészséges életmód témakörökben.

Viszont az utóbbi években a fiatalok képzésére összpontosítottunk: ez év elején környezetvédelem területen szerezhettek újabb ismereteket, köszönet ezért Békéssy Lászlónak és Erzsébetnek, az elköteleződésükért és segítségükért.

Az év második felében, pedig a vallásórákon és a helyi Általános Iskolában, 3D technikát tanítunk a gyermekeinknek, s ebben nagy partnerünk az iskola helyi vezetősége, akik rendelkezésünkre bocsátották az informatikai laborúkat, és a Sándorhomoki Református Egyházközség, aki szintén felajánlotta a gyülekezeti termét a programok lebonyolítására. De minden ilyen jólelkű felajánlás és segítő szándék mit sem érne, ha a Bethlen Gábor Alapkezelő ZRT nem támogatta volna ezt a tervünket. Így ez úton is szeretnénk megköszönni a Magyar Kormány támogatását, hogy megvalósulhatott ez a képzés.

Na de miből is áll ez a képzés? Egyesületünk elnöke, két évvel ezelőtt ismerkedett meg a 3D nyomtatás lehetőségével, és annak érdekességeivel. Ez idő alatt egy program segítségével sikerült kitanulmányoznia, hogy miként lehet tárgyakat szerkeszteni és azokat kinyomtatni. Időközönként ezeket a tárgyakat közszemlére tette a vallásórások számára, akik kíváncsian érdeklődtek a 3D nyomtatás felől. Így született az elhatározás, hogy érdemes lenne velük is ezt a technikát megismertetni. A Bethlen Gábor Alaptól sikerült erre a célra egy összeget lehívni, így vásároltak egy 3D nyomtatót, 3D scannert, és egy laptopot, valamint a Pro Ammos egyesület 3D ceruzákat vásárolt. A cél az volt, hogy minden korosztály kivegye a részét a tanulásból. Így a református vallásórák előtt, vagy után, vagy más napokon, a gyülekezeti teremben a kisebbek a 3D ceruza segítségével tárgyakat rajzolnak, melyeket haza is tudnak vinni. Ebbe a tevékenységbe a nagyobbak is bekapcsolódtak, de számukra ez túl „egyszerűnek” tűnt, így az iskolában az egyesület elnöke minden keddi és csütörtöki napokon órákat tart számukra. Első alkalomkor a technikai eszközök bemutatására került sor, majd egy Tinkercad nevű felületen való beregisztrálás után, elkezdődhetett a tulajdonképpeni tervezés. Ezeken az alkalmakon általában 30-35-en vesznek részt. Ha a két nagyobb csoportot összeadjuk, akkor elérjük a 45-ös létszámot.

Még az elején vagyunk, de a lelkesedés a gyermekek részéről igen nagy, s bízunk benne, hogy az meg is marad. Ha már technikai eszközök közelében vannak, akkor azt használhatják megfelelő célokra is, önmagukat, tudásukat fejleszthetik, képességeiket csiszolhatják. Mivel az egyesület elnöke és a helyi gyülekezet lelkésze egy és ugyan az a személy, így a lelki nevelésük is mindennapos.

Hálásak vagyunk ezért a lehetőségért, hogy az Egyesület, Egyház és Iskola közösen felvállalták ezt a képzést. Külön öröm számunkra az, hogy a Magyar Kormány fontosnak tartja, hogy a felnövekvő generáció lelki, szellemi és testi fejlődésére igencsak figyelni kell, és ehhez minden anyagi támogatást megad. A gyermekeknek pedig köszönjük, hogy a „plusz órákat” is bevállalják.

Kovács Mátyás Péter lkp.